T90S1D42-12
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
T90S1D42-12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Switching Voltage 240VAC, 28VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 77 mA
Coil Resistance 155 Ohms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 1.2 VDC
Product Status Obsolete
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation Class F
Relay Type General Purpose
Series T90
Operate Time 15 ms
Coil Voltage 12VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 9 VDC