TACR106M006RTA
KYOCERA AVX
Product No:
TACR106M006RTA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code R
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm
Lifetime @ Temp. -
Series TACmicrochip®, TAC
Type Molded
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 10 µF