TAD65US53D-P
P-DUKE Technology, Inc.
Product No:
TAD65US53D-P
Description:
AC/DC CONVERTER 53V 66W
Product Status Active
Efficiency 92.5%
Mfr P-DUKE Technology, Inc.
Features Adjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 5 -
Approval Agency CB, CE, cURus, FCC, UL
Minimum Load Required No
Voltage - Output 1 53V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.00" L x 2.00" W x 0.94" H (76.2mm x 50.8mm x 23.9mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 1.24 A
Power (Watts) 66W
Series TAD65-P (65W)