TAJE227K016HNJ
KYOCERA AVX
Product No:
TAJE227K016HNJ
Description:
CAP TANT 220UF 10% 16V 2917
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm @ 100kHz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Series TAJ
Type Molded
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 220 µF