TAP476K020CRW
KYOCERA AVX
Product No:
TAP476K020CRW
Description:
CAP TANT 47UF 10% 20V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code K
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 20 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.335" Dia (8.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 47 µF