TAP685K050SCS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP685K050SCS
Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code H
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.276" Dia (7.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 6.8 µF