TBP03P1-350-11BEOR
CUI Devices
Product No:
TBP03P1-350-11BEOR
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
2~24 POLES, PLUGGABLE, VERTICAL,
User Guide
Insulation Height 0.488" (12.40mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Nickel
Number of Levels 1
Screw Size -
Current - UL 8 A
Mfr CUI Devices
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper Alloy
Features Push Button Actuated
Wire Gauge or Range - mm² 0.2-1.5mm²
Voltage - IEC 320 V
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Positions Per Level 11
Number of Positions 11
Torque - Screw -
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Color Blue
Wire Strip Length 7-8mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC 7A
Series TBP03P1-350
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.138" (3.50mm)