TC2185-2.7VCTTR
Microchip Technology
Product No:
TC2185-2.7VCTTR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 150MA SOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
PSRR 55dB (1kHz)
Current - Output 150mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Package Tape & Reel (TR)
Voltage Dropout (Max) 0.21V @ 150mA