Home / Rectangular Cable Assemblies / TCSD-05-S-10.00-01-F-P01
minImg
TCSD-05-S-10.00-01-F-P01
Samtec Inc.
Product No:
TCSD-05-S-10.00-01-F-P01
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
User Guide
Usage -
Number of Rows 2
Number of Positions 10
Color Gray, Ribbon
Contact Finish Thickness Flash
Contact Finish Gold
Shielding Unshielded
Pitch - Connector 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Pitch - Cable 0.039" (1.00mm)
Series Tiger Eye™ TCSD
Length 0.833' (254.00mm, 10.00")