Home / Rectangular Cable Assemblies / TCSD-08-D-02.50-01-F-N-R
minImg
TCSD-08-D-02.50-01-F-N-R
Samtec Inc.
Product No:
TCSD-08-D-02.50-01-F-N-R
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
User Guide
Usage -
Number of Rows 2
Number of Positions 16
Color Gray, Ribbon
Contact Finish Thickness Flash
Contact Finish Gold
Shielding Unshielded
Pitch - Connector 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Pitch - Cable 0.039" (1.00mm)
Series Tiger Eye™ TCSD
Length 0.208' (63.50mm, 2.50")