TEN 20-7223WIR
Traco Power
Product No:
TEN 20-7223WIR
Manufacturer:
Traco Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 20W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Railway
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Isolation 2.25 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 667mA, 667mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 43V
Power (Watts) 20 W
Series TEN 20WIR (20W)
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 89%