TEN 60-7211WIR
Traco Power
Product No:
TEN 60-7211WIR
Manufacturer:
Traco Power
Description:
DC DC CONVERTER 5V 60W
User Guide
Voltage - Input (Max) 160V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 12A
Voltage - Input (Min) 36V
Package / Case 8-DIP Module
Efficiency 91%
Mfr Traco Power
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Railway
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency -
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 1.00" H (50.8mm x 40.7mm x 25.4mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Power (Watts) 60 W
Series TEN 60WIR (60W)