Home / Tactile Switches / TL1220R2BGGYHALO
minImg
TL1220R2BGGYHALO
E-Switch
Product No:
TL1220R2BGGYHALO
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 12V
User Guide
Ingress Protection -
Actuator Length, Right Angle -
Product Status Active
Actuator Orientation Top Actuated
Operating Force 180gf
Mfr E-Switch
Illumination Illuminated
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color LED, Yellow
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switch Travel 0.20mm
Actuator Height off PCB, Vertical 9.90mm
Termination Style PC Pin
Actuator Type Round Button
Circuit SPST-NO
Outline 7.60mm x 6.00mm
Mechanical Life 500,000 Cycles
Mounting Type Through Hole
Illumination Voltage (Nominal) 2.3 VDC