TL4019-31101F2M
Omron Automation and Safety
Product No:
TL4019-31101F2M
Description:
TL4019-3 110VACPTR 2NC+1NO+1NO
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Must Release -
Must Operate -
Holding Force 122kgf
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 230VAC, 24VDC
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Panel Disconnect
Approval Agency CE, cULus
Current Rating (Amps) 4A (AC/DC)
Conduit Thread Size M20 x3
Circuit 4PST-2NO/2NC (DB/DM)
Product Status Active
Series TL4019
Type Solenoid Release
Voltage - Supply 110VAC