Home / Headers, Male Pins / TMM-123-01-T-D-RA-012
minImg
TMM-123-01-T-D-RA-012
Samtec Inc.
Product No:
TMM-123-01-T-D-RA-012
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
2MM TERMINAL STRIP
User Guide
Insulation Height 0.155" (3.94mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3.2A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr Samtec Inc.
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.126" (3.20mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 46
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Shape Square
Series TMM
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)