Home / Headers, Male Pins / TMM-126-01-S-D-RA-004
minImg
TMM-126-01-S-D-RA-004
Samtec Inc.
Product No:
TMM-126-01-S-D-RA-004
Description:
2MM TERMINAL STRIP
User Guide
Insulation Height 0.155" (3.94mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3.2A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.126" (3.20mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 52
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post -
Series TMM
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)