TPLC-3R8/450MR18X40
Tecate Group
Product No:
TPLC-3R8/450MR18X40
Manufacturer:
Tecate Group
Description:
CAP LITH HYBRID 450F 3.8V T/H
User Guide
Operating Temperature -15°C ~ 70°C
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 3.8 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Series TPLC
Package / Case Radial, Can
Mfr Tecate Group
Capacitance 450 F