TPLH-2R7/3000SL60138
Tecate Group
Product No:
TPLH-2R7/3000SL60138
Manufacturer:
Tecate Group
Description:
CAP 3000F 2.7V CHASSIS MOUNT
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Height - Seated (Max) 5.374" (136.50mm)
Tolerance -
Termination Screw Terminals
Lead Spacing -
Voltage - Rated 2.7 V
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Size / Dimension 2.362" Dia (60.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 0.26mOhm
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C
Series TPLH-2.7V Threaded
Package / Case Axial, Can - Screw Terminals
Mfr Tecate Group
Capacitance 3000 F