TPSC475M035S0600
KYOCERA AVX
Product No:
TPSC475M035S0600
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 35V 2312
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 600mOhm
Lifetime @ Temp. -
Series TPS
Type Molded
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 4.7 µF