TQL851CSV50 RLG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
TQL851CSV50 RLG
Package:
8-SOP-EP
Description:
500MA, LOW-IQ 30A LOW-DROPOUT LI
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Voltage - Input (Max) 50V
Output Type Fixed
PSRR 59dB (100Hz)
Current - Output 500mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOP-EP
Control Features Enable
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Protection Features Over Temperature
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Package Tape & Reel (TR)
Voltage Dropout (Max) 0.425V @ 250mA