TR250-080U
Littelfuse Inc.
Product No:
TR250-080U
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 250V 80MA RADIAL
User Guide
Voltage - Max 250V (60V Int)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Hold (Ih) (Max) 80 mA
Height - Seated (Max) 0.366" (9.30mm)
Approval Agency CSA, TUV, UL
Current - Max 3 A
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.189" Dia x 0.150" T (4.80mm x 3.80mm)
Product Status Obsolete
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 33 Ohms
Ratings -
Series PolySwitch®
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 14 Ohms