TVX2F100MCD1LT
Nichicon
Product No:
TVX2F100MCD1LT
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 315V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 315 V
Ripple Current @ Low Frequency 80 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia x 1.024" L (10.00mm x 26.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series TVX
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 128 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 10 µF