TW-06-04-L-S-170-SM
Samtec Inc.
Product No:
TW-06-04-L-S-170-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 6
Color Black
Length - Post (Mating) 0.317" (8.052mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.487" (12.370mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, TW
Pitch 0.079" (2.00mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.170" (4.318mm)