TW-06-06-G-S-400-120
Samtec Inc.
Product No:
TW-06-06-G-S-400-120
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 6
Color Black
Length - Post (Mating) 0.153" (3.886mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin 0.673" (17.094mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series TW
Pitch 0.079" (2.00mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.400" (10.160mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.120" (3.048mm)