TW-08-02-T-D-200-SM-A
Samtec Inc.
Product No:
TW-08-02-T-D-200-SM-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 16
Color Black
Length - Post (Mating) 0.110" (2.794mm)
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 0.310" (7.874mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, TW
Pitch 0.079" (2.00mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)