TW-08-06-G-D-335-SM-A
Samtec Inc.
Product No:
TW-08-06-G-D-335-SM-A
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 16
Color Black
Length - Post (Mating) 0.270" (6.858mm)
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin 0.605" (15.367mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, TW
Pitch 0.079" (2.00mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.335" (8.509mm)