TW-08-07-F-T-492-098
Samtec Inc.
Product No:
TW-08-07-F-T-492-098
User Guide
Number of Rows 3
Number of Positions 24
Color Black
Length - Post (Mating) 0.162" (4.115mm)
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.752" (19.101mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series TW
Pitch 0.079" (2.00mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.492" (12.500mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.098" (2.489mm)