TX2SA-LT-2.4V-TH
Panasonic Electric Works
Product No:
TX2SA-LT-2.4V-TH
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 2.4V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Contact Rating (Current) 2 A
Termination Style Gull Wing
Coil Current 58.3 mA
Coil Resistance 41 Ohms
Mounting Type Surface Mount
Must Release Voltage -
Product Status Active
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Relay Type General Purpose
Series TX-TH
Operate Time 4 ms
Coil Voltage 2.4VDC
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Must Operate Voltage 1.8 VDC