UAS2D151MHD6TN
Nichicon
Product No:
UAS2D151MHD6TN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 200 V
Ripple Current @ Low Frequency 460 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series UAS
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 736 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 150 µF