UB5C-900RF1
Riedon
Product No:
UB5C-900RF1
Manufacturer:
Riedon
Package:
Axial
Description:
RES 900 OHM 1% 5W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 0.250" Dia x 0.500" L (6.40mm x 12.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 900 Ohms
Power (Watts) 5W