UBY1J252MHL
Nichicon
Product No:
UBY1J252MHL
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 2500UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Ripple Current @ Low Frequency 4.245 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 21mOhm @ 100kHz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Series UBY
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 5.66 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2500 µF