UCD1H221MNL1GS
Nichicon
Product No:
UCD1H221MNL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Ripple Current @ Low Frequency 350 mA @ 120 Hz
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series UCD
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 700 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 220 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 160 mOhms