UCR18EVHJSR075
Rohm Semiconductor
Product No:
UCR18EVHJSR075
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Package:
1206
Description:
RES 0.075 OHM 5% 1/2W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient 0/ +150ppm/°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings AEC-Q200
Resistance 75 mOhms
Power (Watts) 0.5W, 1/2W