UCX1H561MNQ1MS
Nichicon
Product No:
UCX1H561MNQ1MS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 50V SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size 0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
Series UCX
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 1 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 560 µF