UCY2W560MHD3TN
Nichicon
Product No:
UCY2W560MHD3TN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 450 V
Ripple Current @ Low Frequency 560 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Series UCY
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.12 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 56 µF