UCYW6100MPD
Nichicon
Product No:
UCYW6100MPD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 420V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 420 V
Ripple Current @ Low Frequency 135 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Series UCY
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 270 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 10 µF