Home / DC DC Converters / UEI-15/3.3-Q12P-C
minImg
UEI-15/3.3-Q12P-C
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
UEI-15/3.3-Q12P-C
Description:
DC DC CONVERTER 15V 50W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 2.25 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.90" L x 1.50" W x 0.38" H (48.3mm x 38.1mm x 9.7mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 3.3A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Power (Watts) 50 W
Series UEI (50W)
Type Isolated Module
Package / Case 9-DIP Module, 6 Leads
Efficiency 90%