UES1A102MHM
Nichicon
Product No:
UES1A102MHM
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Bi-Polar
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series UES
Package / Case Radial, Can
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF