UFG1H3R3MDM1TA
Nichicon
Product No:
UFG1H3R3MDM1TA
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications Audio
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Ripple Current @ Low Frequency 22 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series UFG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 44 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3.3 µF