UHE1J150MDD1TD
Nichicon
Product No:
UHE1J150MDD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Ripple Current @ Low Frequency 34.1 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series UHE
Package / Case Radial, Can
Mfr Nichicon
Capacitance 15 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 2.3 Ohms