UKA0J472MHD1TO
Nichicon
Product No:
UKA0J472MHD1TO
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.12 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series UKA
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.288 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4700 µF