UKW1H471MHD1TO
Nichicon
Product No:
UKW1H471MHD1TO
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications Audio
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Ripple Current @ Low Frequency 760 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series UKW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.14 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 470 µF