ULD2C100MPD1TD
Nichicon
Product No:
ULD2C100MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Ripple Current @ Low Frequency 70 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Series ULD
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 133 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 10 µF