ULE-24/3-D48N-C
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
ULE-24/3-D48N-C
Description:
DC DC CONVERTER 24V 72W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 2.25 kV
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.22" L x 0.89" W x 0.41" H (56.4mm x 22.6mm x 10.4mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 3A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Control Features Enable, Active Low
Power (Watts) 72 W
Series ULE
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 1/8 Brick
Efficiency 92%