ULM100M16
NTE Electronics, Inc
Product No:
ULM100M16
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Series ULM
Package / Case Radial, Can
Mfr NTE Electronics, Inc
Capacitance 100 µF