UMA1V3R3MDD1TP
Nichicon
Product No:
UMA1V3R3MDD1TP
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated 35 V
Ripple Current @ Low Frequency 15 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series UMA
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 22.5 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3.3 µF