UP5S-100-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
UP5S-100-R
Description:
FIXED IND 10UH 4A 30 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) 7.36A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.724" L x 0.591" W (18.40mm x 15.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 30mOhm Max
Inductance 10 µH
Series UNI-PAC™ 5S
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 20MHz