UPJ0J471MPD6
Nichicon
Product No:
UPJ0J471MPD6
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Ripple Current @ Low Frequency 455 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series UPJ
Package / Case Radial, Can
Mfr Nichicon
Capacitance 470 µF
Package Bulk
Impedance 230 mOhms