UPJ1E181MPD6TD
Nichicon
Product No:
UPJ1E181MPD6TD
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Ripple Current @ Low Frequency 395 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series UPJ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 555 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 180 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 240 mOhms