UPJ1E470MED1TD
Nichicon
Product No:
UPJ1E470MED1TD
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Ripple Current @ Low Frequency 125 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series UPJ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 210 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 47 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 840 mOhms